Testosteron a jeho přirozené zvýšení

ostatní co se nepřímo dotýká kulturistiky

Moderátoři: pascal, keba

Uživatelský avatar
Reginald
Supporter
Příspěvky: 549
Registrován: 15. črc 2006 23:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Testosteron a jeho přirozené zvýšení

Příspěvekod Reginald » 13. pro 2006 5:14

Naturální způsoby zvýšení hladiny testosteronu u sportovců

Jakožto naturální sportovec jsem vždy usiloval o nalezení více způsobů vedoucích k přirozenému zvýšení hladiny testosteronu. Otázka kterou jsem si vždy pokládal byla, jaké proměnné vyvolají změny v množství biologicky dostupného testosteronu .

Četl jsem články dávající nějaké rady co v mém každodenním životě způsobuje zvýšení či snížení produkce testosteronu. Ale po rozsáhlém hledání jsem nemohl najít článek detailně vysvětlující jak a co přesně bych měl dělat abych dosáhl toužebného efektu – jmenovitě ne pouze vyšší úrovně cirkulujícího testosteronu, ale také kolik z něj bude schopno dosáhnout buněčných receptorů. Navíc jsem to všechno chtěl znát s ohledem na naturální kulturistiku.

Tak jsem se rozhodl pořádně hledat a číst, a když jsem měl potřebné znalosti, převedl jsem je do písemné podoby, protože by to mohli ocenit i jiní.

Bez ztráty další minuty, začnu popisovat co testosteron je a jakou hraje roli v lidském těle. Testosteron je steroidní hormon s anabolickými a androgenními vlastnostmi. Je to hlavní hormon odpovědný za zvýšení čisté svalové hmoty, zvýšení libida, energie, utváření kostí, a ?imunity? (immune function).

Testosteron je vylučován varlaty u mužů a vaječníky u žen. Malé množství je také produkováno nadledvinkami. Testosteron je vytvářen z cholesterolu. Hladina testosteronu se u mužů pohybuje v rozmezí 350 až 1000 nanogramů na decilitr (ng/dl) Po čtyřicátém roce života se tato normální hladina začne snižovat zhruba o 1% ročně.
V krevním řečišti velké procento testosteronu cirkuluje vázáno na tzv. vazební proteiny. Sexuální hormony vázající globulin čili SHBG (sex hormon binding globuline) je ten, který nás zajímá nejvíce. Proč? Protože to je hlavní důvod proč testosteron nemohl dosáhnout buněčných receptorů. Když se testosteron naváže na SHBG, není dále schopen vykonávat anabolické funkce.

Co zvedá SHBG: Anorexie, nadměrná funkce štítné žlázy (Hyperthyroidismus) = vysoká koncentrace tyroidních hormonů, snížená funkční aktivita varlat (Hypogonadismus) – u mužů, nedostatek/necitlivost androgenu, gynekomastie, cirhóza jater v důsledku užívání alkoholu – u mužů, cirhóza žlučníku – u žen

Co potlačuje SHBG: Obezita, hyperinsulinemie, nedostatečná funkce štítné žlázy (Hypothyroidismus) nadměrný růst chlupů/vousů v obličeji (Hirsutismus) – u mužů, akné, akromegalie, nádorové onemocnění vaječníků.

Zhruba 1% kolujícího testosteronu je u mužů ve volné formě (méně než 3% u žen). Pouze ve volné formě se může tento hormon navázat na receptory buněčné stěny. Podle studie je testosteron vázán na SHBG od 14% do 50% u mužů a od 37% do 75% u žen. SHBG se velmi snadno váže na testosteron. Proto změny v hladině SHBG znatelně ovlivňují hladinu biologicky dostupného testosteronu.

Pojďme si na chvíli říct, co přesně je biologická dostupnost. Kromě SHBG jsou ještě další dva testosteron-vázající proteiny, také zvané „carriers“ Jeden z nich je albumin. Je to protein s nízkým sklonem k vázání testosteronu (asi 100x menší než SHBG), a proto testosteron na něj navázaný je považován za biologicky dostupný. Testosteron je u mužů vázán na albunin ze 45% až 85% (25-65% u žen)
Třetí „carrier“ je CBG (Globulin, který váže kortizol), který má slabý sklon k vázání testosteronu. Váže méně než 1% testosteronu v oběhu.

Ukazatel volného androgenu (FAI – Free Androgen Index) uvádí množství biologicky dostupného testosteronu. FAI je součet volného, a albuminem ( na albumin navázaný testosteron je rovněž dostupný pro cílové tkáně jelikož může snadno disociovat z albuminového přenašeče a difundovat do cílové buňky) a CBG vázaného testosteronu. Pouze malá část testosteronu je vázána na (CBG). Jinými slovy, je to množství testosteronu bez testosteronu SHBG vázaného.

Měli bychom upřít pozornost na vlastnosti SHBG. Hladina vázajívího proteinu stoupá, když je přítomen nadbytek estrogenu. Hladina SHBG naopak klesá pokud jsou zvednuty úrovně testosteronu. Podmínky, které snižují koncentraci HSBG jsou spojovány se zvýšenými hodnotami volného nebo bioaktivního testosteronu, ale ne nutně se zvýšením hladiny celkového testosteronu. Tady bych měl zmínit skutečnost, že SHBG se snadněji váže na testosteron než na estrogen. Dávejte dobrý pozor…

Je velmi dobře známa skutečnost, že testosteron je prekurzorem estrogenu – přemění se na estrogen vlivem enzymu aromatázy. Tady to začíná být zajímavé. Předpokládejme, že máme normální hladinu testosteronu a netrpíme žádnými zdravotními problémy způsobenými hladinou SHBG. To znamená, že úroveň SHBG je v normálu také.

Pokud většina tohoto testosteronu je přeměněna na estrogen v důsledku netypické úrovně aromatázy, tak se rovněž zvýší i HSBG. SHBG, pohotově se vázající na testosteron, nás nechá s přemírou hladiny estrogenu v těle, která se obrátí ve stimulaci zvyšování produkce SHBG proteinu z jater. Celý tento proces nakonec zvětší hladinu estrogenu. Estrogen se pohotově váže na androgenní receptory v buňkách, a tak zbývá méně šancí volnému testosteronu. Co je dokonce důležitější, estrogen je poslíček molekuly, která mozku signalizuje snížení produkce testosteronu.

Další z velice důležitých skutečností je, že u mužů cirkuluje v krevním řečišti přes 40% nevázaného SHBG proteinu (u žen přes 80%) a nevázaný albumin téměř stále. Zvýšení celkové hladiny testosteronu tedy nevytváří znatelné změny v hladině volného testosteronu jestliže se jeho úroveň významně nezvýší, ledaže by došlo ke zvýšení, které je možno vidět po podání syntetického steroidního hormonu.

Tento celý příběh se nám uzavírá tím, že náš hlavní přístup by měl být - udržovat biologicky dostupný testosteron vysoko.

V tomto ohledu by se měl naturální sportovec snažit:

- Pokusit se zvýšit celkovou hladinu testosteronu
- Zabránit hladině testosteronu klesnout
- Blokovat testosteron-vázající SHGB
- Snížit úroveň enzymu aromatázy – míň testosteronu přeměněného na estrogen

1. Jak zvýšit hladinu testosteronu
- Používat v tréninku základní cviky zapojující několik svalových skupin. Dobré jsou dřepy, mrtvé tahy, military press. Základní, vícekloubové, cviky se ukázaly hrát důležitou roli v hladině testosteronu.
- Nejlepší trénink ve vztahu k produkci testosteronu nastane použitím těžších vah a nižším počtem opakování. Studie ukázala, že nejlepší je 85% vašeho maxima pro jedno opakování.
- Tribulus terestris je přírodní suplement, který podle některých studií má schopnost zvýšit hladinu luteinizačního hormonu (LH). Jak jsme uvedli výše, jedna z funkcí LH je stimulovat produkci testosteronu varlaty

2. Jak zabránit poklesu hladiny testosteronu?
- Obezita. Založeno na testosteron-estrogenovém mechanismu práce - zvýšená hladina estrogenu bude nakonec snížena cirkulujícím testosteronem. Přemíra tuku způsobí víc produkce estrogenu díky skutečnosti, že tukové buňky jsou ty, které produkují estrogen. Takže více tukových buněk, více estrogenu v krvi a méně testosteronu.
- Zneužívání drog a alkoholu. Vlastností alkoholu je, že zabraňuje schopnosti odstranit estrogen z krevního řečiště a také snižuje množství zinku.
- Stres zvedá hladinu kortikosteroidů (nepříliš správně kortikoidy – synteticky vyráběné se užívají při poruchách imunity především pro svoje protizánětlivé účinky), které způsobují snížení hladiny testosteronu
- „Léky“ (medications) Některé léky, včetně estrogenu a progesteronu, sníží hladinu LH. Luteinizační hormon je odpovědný za produkci steroidních hormonů.
- Cukrovka. Studie naznačují, že je spojení mezi cukrovkou druhého typu a nízkou hladinou testosteronu.
- Hypertenze (vysoký krevní tlak) a vysoká hladina cholesterolu způsobují tvrdnutí cév a tím horší zadrobení krví orgány produkující pohlavní hormony. To samozřejmě vede ke snížení hladiny pohlavních hormonů.
- Věk. Skutečností je, že po čtyřicátém roku života klesá úroveň testosteronu o zhruba 1% ročně. S tím se nedá nic příliš dělat. Hodiny tikají nám všem. Můžeme zkoušet manipulovat hladinou testosteronu jinými možnými způsoby.
- Nízkotučná strava. Nízká spotřeba tuků způsobuje zvýšení SHBG, které znamená jedno – méně volného testosteronu
- Přetrénování může přispět k poklesu hladiny testosteronu až o 40%. To je důvod, proč je důležité si včas povšimnout znaků přetrénování a dát tělu týden nebo dva zaslouženého odpočinku.
- Nedostatek spánku. Pokud se dostatečně nevyspíte, tělo se dobře nezotaví, což způsobí méně testosteronu a více vyloučení kortikosteroidů. Kortikosteroidy jako kortizol jsou ve skutečnosti katabolické hormony využívající svalovou tkáň k poskytování energie mozku a srdci.

3. Blokování testosteron-vázající schopnosti HSBG
- Vysoce koncentrovaný extrakt z kořenů kopřiv se ukázal být efektivní v navazování SHBG a tedy povoluje více volného testosteronu v oběhovém systému. Funguje taky jako tlumič 5-alfa reduktázy. To je enzym odpovědný za přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), silné formy mužských pohlavních hormonů, která způsobuje zvětšování prostaty a nakonec rakovinu. ?Metylalkoholový? (methanolic) extrakt z kopřiv může také srazit hladinu SHBG, což je další forma zvedání volného testosteronu v krevním řečišti. SHBG ale také váže DHT snáze než testosteron.
- Pygeum (prumus africana) je další bylinou známou blokováním efektů SHBG. Extrakty z Pygea a kořenů kopřiv taky podporují funkci prostaty a preventivně působí proti prostatické hyperplazii (BPH), a blokují 5-alfa reduktázu.
- Avena Sativa je výtažek ze stébel ovsa. Má trochu jinou vlastnost. Uvolňuje vázaný testosteron, který zvýší hladinu volného testosteronu.

4. Snižování hladiny aromatázy
- Zinek. Minerál zinek snižuje enzym aromatázu, který mění testosteron na přebytečný estrogen. Doporučené množství pro brzdění aromatázy je 80mg denně. Buďte si jisti, že kombinací suplementů obsahujících zinek nepřekročíte denní dávku.
- Chrysin je bioflavonoid, který vykazuje schopnost přirozeně brzdit aromatázu. Chrystyn je tělem špatně absorbován. Je zjištěno, že když je podán s piperinem, vykazuje lepší vstřebatelnost. Suplementace chrystinem a piperinem dohromady může přinést dobré výsledky v redukci hladiny aromatázy.

Jak tohle všechno můžeme použít v naturálním bodybuildingu?

Předpokládejme, že jste jedinec, který pravidelně cvičí, a který neuvažuje o aplikaci exogenních steroidních hormonů. Jinými slovy jste naturál, který touží udržovat přirozenou hladinu testosteronu v rozsahu favorizujícím dobré zdraví a výstavbu čisté svalové hmoty.

Zde je co máte dělat:

1. pokud máte mírnou nadváhu, okamžitě zvažte započetí diety a tréninkové rutiny přizpůsobené k rychlému úbytku tuku a udržení svalové hmoty.
2. Zvažte také snížení příjmu alkoholu na absolutní minimum pokud má vaše snaha o udržování vysoké hladiny testosteronu přinést výsledky.
3. Berte léky pouze pokud jsou absolutně nezbytné pro vaše zdraví a jsou předepsány vašim lékařem. Promluvte si s osobním lékařem zda jsou nějaké přírodní prostředky nahraditelné za současné léky, a jestli doporučuje takový přístup k vašemu zdravotnímu problému.
4. Začněte ovládat některé typy sebekontroly nebo dokonce meditace, které pomohou zvládat stres.
5. Udržujte krevní tlak a cholesterol pod kontrolou.
6. Přijímejte ve stravě dostatek dobrých tuků. Dobré znamená mono-nenasycené a omega-3 a 6 poly-nenasycené tuky.
7. Nikdy se nepřetrénujte. Dostatečný spánek podporuje dobré zotavení. Znaky přetrénování jsou ztráta chuťi, únava a podrážděnost, chybějící motivace, zhoršené soustředění, prodloužená regenerace.
8. Začněte se více zaměřovat na základní cviky. Většinu času trénujte v nízkém rozsahu opakování. 5-8 opakování zajistí že používáte váhy, které případně dají podnět k zvednutí hladiny testosteronu.
9. Bude jenom dobře, pokud se rozhodnete zkusit některé z těchto přírodních suplementů: směs chrysinu s piperinem, výtažek z kořenů kopřiv. Pygeum, Avena Sativa, a tribulus terestris. Zkuste je najít v prodejně zdravé výživy
10. Dokonce byste neměli uvažovat o tréninku bez suplementace dostatkem vitamínu C (přinejmenším 1g denně) a zinkem (minimálně 15mg). Berte vitamín C s vašim multivitamínovým přípravkem po snídani, a po tréninku s proteinovým koktejlem. Zinek by měl být přítomen ve vaši multivitamínové směsi, ale to není dostatek. Berte zinek s hořčíkem ve formě ZMA před spaní na prázdný žaludek.



Hlavní zdroj: http://www.ivannikolov.com/articles/all ... bility.htm
Naposledy upravil(a) Reginald dne 13. pro 2006 12:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Testosteron a jeho přirozené zvýšení

Příspěvekod J_Dogg » 13. pro 2006 12:21

Reginald píše:3. Blokování testosteron-vázající schopnosti HSBG
- Vysoce koncentrovaný extrakt z kořenů kopřiv se ukázal být efektivní v navazování SHBG a tedy povoluje více volného testosteronu v oběhovém systému. Funguje taky jako tlumič 5-alfa reduktázy. To je enzym odpovědný za přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), silné formy mužských pohlavních hormonů, která způsobuje zvětšování prostaty a nakonec rakovinu. ?Metylalkoholový? (methanolic) extrakt z kopřiv může také srazit hladinu SHBG, což je další forma zvedání volného testosteronu v krevním řečišti. SHBG ale také váže DHT snáze než testosteron.
- Pygeum (prumus africana) je další bylinou známou blokováním efektů SHBG. Extrakty z Pygea a kořenů kopřiv taky podporují funkci prostaty a preventivně působí proti prostatické hyperplazii (BPH), a blokují 5-alfa reduktázu.
- Avena Sativa je výtažek ze stébel ovsa. Má trochu jinou vlastnost. Uvolňuje vázaný testosteron, který zvýší hladinu volného testosteronu.


Jen krátce doplním:

- Urtica Dioica, známá jako žahavá kopřiva je zajímavá nejen pro své pálivé účinky. Nejen, že dokáže redukovat SHBG, ale dokáže i snižovat hladinu ženského hormonu prolaktinu. To jsou dobré zprávy pro každého, kdo trpí kvůli zvýšené hladině estrogenu (ma za následek zadržování vody či gynekomastii). Kopřivy se ukázaly být efektivním lékem proti benigní hypertrofii prostaty, zčásti také proto, že dokáže potlačit DHT (dihydrotestosteron). To je dobré i špatné. Ačkoli se DHT často označuje jako "špatný" testosteron, je zrovna tak anabolický a nutný pro libido a erektilní funkce. Může to vypadat tak, že užívání kopřiv by mohlo působit proti vašim cílům, ale to jen pokud užíváte nadměrné dávky (přes 500 mg denně).
Je tedy lepší použít kopřivu v léčbě proti zvětšené prostatě než včeobecně častěji používanější Saw Palmetto, které pouze blokuje DHT, aniž by zároveň snižovalo hladinu estrogenu nebo SHBG - obojí jsou důležitými faktory pro zdraví prostaty.
Snížením SHBG se můžeme vyhnout onemocnění prostaty a zároveň zvýšit hladinu volného testosteronu, což přispěje k budování svalové hmoty.
- Cassia grandis: tento objev pochází z džunglí Kostariky. Ačkoli v západních zemích se jedná o unikátní objev, kostaričtí rolníci tuto rostlinu užívají už léta, jejím plodům se říká carao. Využívá se jich jako přírodního léku proti anémii a mohou navodit spontánní erekci. Někdo by si mohl myslet, že je carao bohaté na železo, ale testy neprokázaly žádný obsah železa. Žádné oficiální studie zatím nebyly provedeny.
- Catuaba. Tato rostlina původem z Brazílie je již dlouho užívána jako lék proti neplodnosti. Studií je poskrovnu, ale když byla catuaba podána 100 mužům, více než polovina z nich zaznamenala zvýšený počet spermií, zatímco velikost prostaty se zmenšila. To jsou velice zajímavé zprávy pro kulturisty, kteří chtějí co nejvíce testosteronu bez rizika potíží s prostatou.
- Muira Puama je exotická amazonská rostlina, o jejíž účincích na podporu sexuálního apetitu se vyprávěví zkazky. To je samozřejmě zajímavé pro vědecké zkoumání. Muira Puama byla jednou z ingrediencí v některých "Anabolických Aktivátorech" ze začátku 90. let, ale nebyla příliš populární. Ingredience byly voleny spíše na základě tradice než na vědeckých poznatcích. Účinky byly pouze zanedbatelné. Současná lékařská věda osvětlila některé skutečnosti, o nichž panovaly jenom dohady.
Bylo provedeno několik vědeckých studií na efekty Muiry Puamy na její schopnost snížovat hladinu SHBG. Začalo to tehdy, když francouzští vědci provedli výzkum na krysách. Množství krys se zvýšilo dvojnásobně! A i další testy vypadaly slibně. Více než polovina z testovaných mužů, kteří dostávali muiru puamu, mluvila o zvýšeném sexuálním apetitu a schopnosti udržet déle erekci. Řada lékařů proto začala doporučovat tuto rostlinu k léčení erektilních dysfunkcí a sníženého libida. Odborníci se domnívají že se díky muiře puamě uvolňuje vázaný testosteron.
Co se týče budování svalů, nemáte šanci pokud nemáte dostatek testosteronu. Ale nemusíte sahat po externích zdrojích. Sami ho máte dost! Je pouze potřeba dostat ho do potřebné formy. Máme tím na mysli volný testosteron. Snižování hladiyn SHBG chemickou cestou nemůže být prováděno po dlouhou dobu. Proto je možným řešením sáhnout po přírodních rostlinných zdrojích a váš svalový růst nebude mít hranic.

zkráceno a přeženo z Why you´re not growing. Releasing secret to greater gains by Nelson Montana http://www.atozfitness.com/newsletter/s ... 12404.html

Uživatelský avatar
daveM
Příspěvky: 1246
Registrován: 7. zář 2006 1:12
Bydliště: jičín / praha / brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod daveM » 13. pro 2006 12:26

peknej clanek ,zejmena i rozumnej zaver sice jsou to znamy fakta, ale je fajn si o tom znovu precist a pripomenout si napr ten zinek. doplnil bych jeste prvek magnesium ... uz z duvodu ochrany diky vyssimu prijmu vitaminu C - chrani pred vznikem ledvinovych kamenu
V Českých Budějovicích by chtěl žít každý..... mimo mě.
Bydlí tam dva Buzí Bobové - paskal a erhy

daveM ICQ 101282033 www.mizici.com dave_mcz@yahoo.com

ps a ghetto je tlustej prasak :)

Respect my authority (Eric Cartman), nakopu vás do koulí.

Uživatelský avatar
Reginald
Supporter
Příspěvky: 549
Registrován: 15. črc 2006 23:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Reginald » 22. pro 2006 15:52

daveM píše:peknej clanek ,zejmena i rozumnej zaver sice jsou to znamy fakta, ale je fajn si o tom znovu precist a pripomenout si napr ten zinek. doplnil bych jeste prvek magnesium ... uz z duvodu ochrany diky vyssimu prijmu vitaminu C - chrani pred vznikem ledvinovych kamenu

Kolik by mělo být toho hořčíku při příjmu 1g vit. C/den ?

Uživatelský avatar
Mwerte
Příspěvky: 213
Registrován: 6. pro 2006 15:41

Příspěvekod Mwerte » 22. pro 2006 19:59

supr informace...jinak pokud vím, tak testosteron se taky značně(až o 30%) zvyšuje při kontaktu s opačným pohlavím, ale ne něco jako..."táto, tak co jdem na to?" ..."tak jo"...ale při počátečních fázích vztahů(flirtovaní atd.)...prostě doku je z toho cítit napětí(určitě ten pocit všichni-muži znáte a myslím, že je způsoben převážně testosteronem)

Uživatelský avatar
Reginald
Supporter
Příspěvky: 549
Registrován: 15. črc 2006 23:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Reginald » 21. led 2007 19:21

Pár věcí které nezazněly výše

Vliv tréninku a stravy na testosteron
Stejně jako nedostatek pohybu, tak i nadměrná fyzická aktivita (přetrénování) má za následek snížení hladiny testosteronu. Trvání, intenzita, frekvence a načasování tréninku určují množství produkovaného testosteronu. Hladina testosteronu stoupá při krátkodobé těžké práci, zatímco klesá při dlouhotrvající vytrvalostní aktivitě.
Testosteron je ve vysokých koncentracích vylučován používáním těžkých vah (5-8 opakování) s přestávkami 3 až 5 minut mezi sériemi. Vícekloubové cviky způsobí mnohem větší hormonální odezvu než izolované.
Normálně je hladina testosteronu o 30% vyšší ráno než večer, takže pokud je to možné trénujte ráno a využijte tuto zvýšenou úroveň
Studie ukazují, že hladina testosteronu se zvedá při tréninku trvajícím 45-60 minut. Po této době se zvýší kortizol a hladina testosteronu se sníží.
Protože je testosteron potřebný na opravu a růst, trénink nemá trvat déle než hodinu. Pokud máte pocit, že jste schopni trénovat více, doporučuje se trénink rozdělit na několik fází. Také není dobré vykonávat aerobní aktivitu ve stejnou dobu jako trénink se závažím.

Strava:
Přijímejte rozumné množství proteinu. Protein stimuluje hormon glukagon a anabolické odezvy důležité pro adekvátní testosteronovou produkci.
Nadměrný příjem sacharidů, obzvláště těch které rapidně zvedají krevní cukr, vytváří chronicky zvýšenou hladinu inzulínu a kortizolu. Tyto dva hormony brání činnosti testosteronu a omezují jeho produkci.
Esenciální tuky jako omega 3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku a lněných semínkách stejně jako nasycené tuky, jsou nezbytné pro normální produkci testosteronu. Všechny steroidní hormony jsou vytvářeny z cholesterolu, a pokud jsou tuky ve stravě omezeny, tento proces nemůže probíhat.

Studie naznačují, že strava s malým obsahem tuku má za následek nižší hladinu testosteronu, zatímco strava s vyšším množstvím proteinu, nižším množstvím sacharidů a přiměřeným podílem tuků způsobí trvalou hladinu testosteronu a růstového hormonu.

Vyhýbejte se všemu co produkuje estrogen, jako je např. sója, konopí, alkohol

Opalování napomáhá regeneraci po tréninku a může zvednout hladinu testosteronu na dvojnásobek!

Vyhýbejte se stresu, protože produkuje katabolické hormony adrenalin, noradrenalin a kortizol.


Zdroj: How to rapidly boost testosterone levels naturally for big muscle gains. www.drugfreebodybuilding.com

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 21. led 2007 21:19

Ještě k tomu.

Myth 4. Cortisol rises 1 hour after training, so you MUST leave the gym within 1 hour.

Well, it is TRUE that cortisol levels are sharply elevated 1 hour after training. However this is overated for us bodybuilders. Any form of exercise will produce cortisol anyway and how many of us can get a good workout within 1 hour? Even exams stress will also raise cortisol levels.

Uživatelský avatar
Reginald
Supporter
Příspěvky: 549
Registrován: 15. črc 2006 23:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Reginald » 21. led 2007 22:18

J_Dogg píše:Ještě k tomu.

Myth 4. Cortisol rises 1 hour after training, so you MUST leave the gym within 1 hour.

Well, it is TRUE that cortisol levels are sharply elevated 1 hour after training. However this is overated for us bodybuilders. Any form of exercise will produce cortisol anyway and how many of us can get a good workout within 1 hour? Even exams stress will also raise cortisol levels.

:wink:
Ještě bys mohl najít něco k tomu opalování, protože tomu se mi věřit vážně nechce.

Edit: Zřejmě by to možné bylo, ale jenom u lidí, kteří nepřijímají dostatek tuku nebo co já vím... Opalování = vitamín D = steroidní typ molekuly = možná testosteron

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 24. dub 2007 18:34

Reginald píše:Ještě bys mohl najít něco k tomu opalování, protože tomu se mi věřit vážně nechce.



Tak potvrzeno z více zdrojů - ultrafialová složka slunečního záření stimuluje tvorbu testosteronu.

Uživatelský avatar
Folis
Příspěvky: 12336
Registrován: 15. úno 2007 15:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Folis » 24. dub 2007 19:54

J_Dogg píše:
Reginald píše:Ještě bys mohl najít něco k tomu opalování, protože tomu se mi věřit vážně nechce.



Tak potvrzeno z více zdrojů - ultrafialová složka slunečního záření stimuluje tvorbu testosteronu.


A co záření ze solária? Četl jsem, že i to má pozitivní účinky na hormonální navýšení.

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 24. dub 2007 20:04

Folis píše:
J_Dogg píše:
Reginald píše:Ještě bys mohl najít něco k tomu opalování, protože tomu se mi věřit vážně nechce.



Tak potvrzeno z více zdrojů - ultrafialová složka slunečního záření stimuluje tvorbu testosteronu.


A co záření ze solária? Četl jsem, že i to má pozitivní účinky na hormonální navýšení.


Možný i to je, i když myslím, že se to nevyrovná slunečným letním dnům, kdy na člověka svítí slunce neustále.

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 20. kvě 2007 17:17

The Effects of Diet on Testosterone Part 1: Calories and Protein http://www.thinkmuscle.com/articles/inc ... iet-01.htm
The Effects of Diet on Testosterone (Part 2): Carbohydrates and Fats http://www.thinkmuscle.com/articles/incledon/diet02.htm

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 23. kvě 2007 8:33

Robbie Durand: Does massive eating lower testosterone? http://www.mindandmuscle.net/articles/r ... page=0%2C1

Uživatelský avatar
Tetsuo
Příspěvky: 223
Registrován: 13. čer 2007 17:55
Bydliště: Praha, Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tetsuo » 29. črc 2007 16:23

15 mg zinku denně je směšná dávka.

Tolik by měl člověk sníst ke KAŹDÉMU jídlu s větší dávkou bílkovin.
100 mg denně je úplně v pohodě, bez jakýchkoli kontraindikací.
K tomu pyridoxin (B6) a horčík (stačí minerálka). Netřeba blbého a drahého ZMA.

To, že nám pán doporučuje Tribulus a ZMA, vypovídá něco o tom, že článek je buď placený, nebo autor neinformovaný.

Jinak tam má dobré a potřebné informace, to jo.

mič bjukenen
Příspěvky: 1
Registrován: 11. srp 2008 12:08

Příspěvekod mič bjukenen » 11. srp 2008 12:12

volný tesťák zvyšuje aj Senovka grécka


Zpět na “Ostatní kulturistika”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů