Sacharidové vlny

vše co má souvislost se správnou stravou

Moderátoři: pascal, keba

Atilak

Příspěvekod Atilak » 12. srp 2011 10:59

Docela přemýšlím nad vlnama, ale jedna věc mi připadá divná:

Opravdu všechny sacharidy musím do sebe dostat jenom ve 3 jídlech? Vychází to na hrozné bomby najednou. V potréninkovém nápoji skoro 200g sacharidů. Nebylo by to lepší rozložit do více dávek? Alespoň 100g na začátku tréninku a 100g na konci.
"Given enough time, any man may master the physical. With enough knowledge, any man may become wise. It is the true warrior who can master both....and surpass the result." - Tien T'ai

Joey_The_Lion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Joey_The_Lion » 12. srp 2011 11:48

Dávej je do sebe normálně v 6ti dávkách. Je to úplně v pohodě. :)
"4"
Dear thrusters, F*CK YOU!!!

Atilak

Příspěvekod Atilak » 12. srp 2011 12:35

Proč je to teda v tom článku takhle?

Takže jde jen o celkový denní příjem sacharidů? A držet tuky nízko? Je vůbec tohle důležité? Držet tuky nízko při tom?
"Given enough time, any man may master the physical. With enough knowledge, any man may become wise. It is the true warrior who can master both....and surpass the result." - Tien T'ai

Joey_The_Lion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Joey_The_Lion » 12. srp 2011 12:59

Proč je to v tom článku takhle, to netušim. Mluvim z vlastní zkušenosti. Kdyžtak koukni sem http://www.ironfactor.cz/viewtopic.php?t=4319&start=0
"4"

hrac

Pár pochybností

Příspěvekod hrac » 18. srp 2011 12:24

Mám za sebou klasickou redukční dietu u které se mi podařilo zchudnout (omlouvám se Čechům, ale jako Moravákovi mi činí potíže používat slovo „zhubnout“) už 18 kg – ze 112 na 94. Bylo to podle rad a příruček jednoho obezitologa, takže klasicky - více jídel v pravidelných intervalech, počítání kJ, správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků, hlídání glykemického indexu potravin, hodně zeleniny a provozování odpovídajících sportovních aktivit. Ovšem jako u všech takových klasických diet, dochází i u mě ke zpomalování metabolismu, takže teď jsem na nějakých 4000 kJ denně (cca 1000 kcal) (částečně je to dáno mou vlastní hloupostí, že jsem moudrými radami tak úplně neřídil a šel jsem s váhou dolů moc zprudka), což si myslím, že je dlouhodobě neudržitelné a pro nějaké výkony v posilovně pochybné. Proto plánuji sacharidové vlny, které uvedený nedostatek klasických redukčních diet překonávají. Teď ještě pro sundání posledních dvou kil a přešaltování organismu na trochu větší energetický příjem praktikuji CKD, ale nehodlám ji držet nějak dlouho (max. 1 měsíc) a nehodlám ji ani vbrzku opakovat. Pak bych chtěl přejít na sacharidové vlny, jestli jejich výsledkem bude udržení váhy, nebo pomalé hubnutí, je mi už vcelku jedno. Velmi se mi líbí ten princip střídání denního energetického příjmu manipulací se sacharidy, ovšem konkrétní složení potravin v té dietě se mi líbí už méně a mám o tom své pochybnosti. Především k  preferenci rýže jako zdroje sacharidů v této dietě a naopak naprostému zavrhování fruktózy. Ve své dosavadní dietě jsem se rýži docela striktně vyhýbal, pokud nešlo o neloupanou rýži. Běžná rýže má velmi vysoký glykemický index (u takové jasmínové je dokonce 109, což je víc, než má glukóza, která se bere za základ glykemických tabulek s glykemickým indexem 100). Většina běžně prodávaných rýží ho má někde kolem 70 až 90, což je poměrně dost (sacharóza má 68). Po její konzumaci tedy dojde k rychlému vychýlení hladiny krevního cukru, na což tělo reaguje vyplavením větší dávky inzulínu, který ,jak známo, podporuje ukládání tuku. Nezanedbatelné také je, že se po konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem rychleji dostaví pocit hladu. Osobně mám vyzkoušeno, že po rýži jsem měl asi do hodiny velkou chuť na sladké, což je pro potraviny s vysokým GI typické. Naopak po konzumaci tmavých fit chlebů s nízkým GI jsem dlouho žádný hlad nepociťoval. Oproti tomu čistá fruktóza má glykemický index 20, což je méně než GI mnoha druhů zeleniny a je to také důvod, proč je doporučována jako sladidlo pro diabetiky a vyskytuje se v mnoha tzv. dia výrobcích (pominu teď, že v ostatních složkách jsou tyto výrobky většinou zcela nevhodné). V ovoci se samozřejmě nevyskytuje jen čistá fruktóza, takže mnoho druhů ovoce bude mít zpravidla vyšší glykemický index než krystalická fruktóza, ale snad kromě melounu bude pořád nižší než u většiny běžně dostupné rýže (např. třešně 22, grep 25, jablko a hruška 38, švestky 39). Pokud jde o přílohy, pak nižší GI než rýže má i většina druhů těstovin (určitě ty ze semolinové pšenice, velmi nízké jsou pak u těstovin z ječmene – ječmen má vůbec nejnižší GI ze všech obilovin – 25). Trochu mi připadá, jako by to dosavadní složení diety postavené na sacharidových vlnách vycházelo z trochu zastaralých názorů na hodnoty GI, tedy, že komplexní sacharidy = nižší glykemický index, jednoduché sacharidy = vysoký glykemický index. Tyto představy jsou dnes již překonány, jak je ukázáno výše na příkladu rýže a fruktózy. Další nevýhodou takto postavené diety je podle mě její malá pestrost. Nejenom, že se fádní strava začne časem zajídat, což neblaze působí na psychickou pohodu, přičemž psychická pohoda je nezanedbatelným prvkem v úspěšné redukční dietě, ale každá potravina má určité prospěšné látky a jiné prospěšné látky jí chybí a také má určité škodlivé látky a jiné škodlivé látky nemá. Tím nechci naznačovat, že bychom se snad mohli z rýže otrávit, ale prostě při pestřejší stravě tělo lépe dokáže zužitkovat to, co potřebuje, a vyloučit to, co mu není vhod. Proto bych plédoval i pro jiné zdroje sacharidů, než je v této dietě drtivě převažující rýže (pominu-li nějaké ty piškoty, o jejichž vhodnosti v redukční dietě lze také s úspěchem pochybovat, a tu trochu těstovin, které se v ní sem tam vyskytují). Těstoviny a pečivo s nízkým GI určitě nemohou být na škodu. Dalším problémem je na redukční dietu až příliš velké množství bílkovin. 2-3 g na kg tělesné hmotnosti se mi jeví vhodné spíše do objemovky, v redukční dietě mohou vést až k opačnému efektu, než je deklarovaná ochrana svalové hmoty, a to k tomu, že tělo přepne na získávání energie z proteinů, což povede k devastaci svalstva. I když to s tímto efektem možná nebude tak horké, tak přesto si myslím že nějakých 1,6 g by bílkovin na kg by bohatě stačilo a raději bych zbytek denního energetického příjmu (cca 10 %) s klidem doplnil v tucích. Vůbec bych se při rozumně omezeném celkovém denním energetickém příjmu nebál nějakého jejich ukládání. Nesmí se zapomínat, že tuky jsou zdrojem mnoha cenných látek (vitamínů, esenciálních mastných kyselin), ale jsou nezanedbatelné i pro tvorbu hormonů, včetně těch pohlavních – pro nás cvičence tak důležitých. Částečně mé obavy zmírňuje i sem tam nějaký ten žloutek, ale jak říkám, nebál bych se vůbec pokrýt tuky trochu více denního energetického příjmu. Tolik k mým názorům na tuto dietu. Tím nechci říct, že nefunguje, pokud se totiž drží základní rovnice, že příjem energie je nižší než její výdej, pak víceméně fungovat musí, ale jak jsem si všiml, ne úplně všem přinesla očekávané výsledky, proto si myslím, že by po drobných úpravách mohla fungovat lépe. Mé největší výtky směřovaly k tomu, že v dietě se nedostatečně zohledňuje glykemický index potravin, především nevhodně vysoký glykemický index rýže, ale možná, že tato dieta pracuje s úplně jinými principy a že preference rýže se zakládá na jiných důvodech. Rád se nechám poučit.

Phillip.Z

?!

Příspěvekod Phillip.Z » 23. srp 2011 19:54

cau takze chystam sa skusit sacharidove vlny za cielom pribrat svalovu hmotu a po vsetkych vypoctoch mi vyslo ze by v strednesacharidovych dnoch mal prijat taketo mnozstvo zivin :

188g bielkovin
188g sacharidov
183g tukov

nieje to velmi malo sacharidov a velmi vela tukov??? pride mi to celkom zaujimave... mam 17 rokov 57kg a 175 cm vysku

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 23. srp 2011 19:59

to si nejako zle ratal
All of the technical perfection in the world means nothing if someone lacks the volition to break a maximal weight off the floor and force it to lockout.

Phillip.Z

Příspěvekod Phillip.Z » 23. srp 2011 20:06

nie to si nemyslim....

Joey_The_Lion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Joey_The_Lion » 23. srp 2011 20:20

Phillip.Z píše:nie to si nemyslim....

Já si taky myslim, že jsi to blbě spočítal... A proč chceš vlastně hubnout, když vážíš 57kg???
"4"

Phillip.Z

Příspěvekod Phillip.Z » 23. srp 2011 20:26

Joey_The_Lion píše:

Já si taky myslim, že jsi to blbě spočítal... A proč chceš vlastně hubnout, když vážíš 57kg???

ja chcem ako som uz vyssie pisal PRIBRAT svalovu hmotu, skusim to este raz prepocitat...

mate nejaku lepsiu dietu pri ktorej by som nabral co najviac svalovej hmoty? nejaku osvedcenu....

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 24. srp 2011 7:28

a zaratal si, ze 1g tuku ma 9 kcal?

nepoznam jediny vypocet, kde by boli tuky takto kaloricky dominantne ako to mas ty (vyse 50% kalorickeho prijmu z tukov)
All of the technical perfection in the world means nothing if someone lacks the volition to break a maximal weight off the floor and force it to lockout.

Phillip.Z

Příspěvekod Phillip.Z » 24. srp 2011 10:44

no tak som to prepocital a predsa niekde bola chyba :D, zabudol som nasobit 1,6...
teraz to vyzera takto

VYSOKOSACH. dni - 198, 247, 80
STREDNESACH. dni - 198, 198, 80
NIZKOSACH. dni - 198, 149, 80

uz je to okej, nie? len sa mi zda ze tam je aj tak malo sacharidov... ale skusim to a uvidim ci nieco priberiem :P co myslite?

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 24. srp 2011 14:17

ked vazis 57kilo, tak co ti na tom mam povedat?

podla mna je tam zbytocne vela bielkovin ...

aky mas prijem teraz?

Phillip.Z

Příspěvekod Phillip.Z » 24. srp 2011 18:58

teraz mam denni prijem okolo 350g sacharov a 150g bielkovin a okolo 40-50g tukov

Joey_The_Lion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Joey_The_Lion » 24. srp 2011 19:52

Phillip.Z píše:teraz mam denni prijem okolo 350g sacharov a 150g bielkovin a okolo 40-50g tukov

Tak to máš teď docela ideál... :)
"4"

Zpět na “Výživa/diety”